[АЛ]ХЕМИЈА

Некои девојки се благословени со гени кои соработуваат кога станува збор за порцеланска кожа. Останатите сме во постојана потрага по еликсири кои магично ќе направат порите, црвенилото, дамките и сите други „несовршености“ да ги снема еднаш и засекогаш.

А Б В ИСОКА МОДА

Оваа сезона на висока мода, коментирањето им го препуштаме на неколку немилосрдни критичари со префинет вкус и цели 3 до 8 години.

BARRAGÁN

Не знам точно со какви чувства и очекувања резервирав посета на Casa Luis Barragán во 5 до 12 по речиси шест месеци самоизолација. Мала победа оваа година ми е тоа што лесно и непосредно добив термин во куќа-музеј каде обично се резервира неколку недели однапред. Огромна победа ми е успехот да ги напикам анксиозноста и стравот во мала црна ташна и да отидам на патување.

ТОРНАДО ЕДЕЛВАЈС ИВАНА ПАВЛАКОВИЌ

Без разлика дали претскажува судбини како мрачно-заводлива Шекспирова вештерка, игра еротски игри како џебна Венера со куклени очи, нѐ забавува на српски во „Реалисти“, ни го позајмува вокалот за Instagram приказни на @liftlift.mk, или пак живее некој сосема трет живот, Ивана Павлаковиќ има магнетна појава која доминира и на сцена и на екран и во реалноста.

WWWИСОКА МОДА

Гламур. Луксуз. Звучни имиња. Заслепувачки светла (фала, U2). Изобилие на естетски уживања. Незаборавни забави. Искуства кои се случуваат еднаш во животот. Crème de la crème први редови. Екстравагантен шопинг со седум-цифрени трансакции. Вака изгледаше неделата на високата мода во Париз сѐ до јули 2020-тата.

НОРМАЛА, НЕ, ФАЛА!

По скоро три месеци изолација, многу е тешко да се замисли враќање во нормала или нешто налик на тоа во блиска иднина. Во очаен обид да балансираме помеѓу добри и лоши мисли периодов, кој се чини трае веќе години, наместо да се фокусираме на тоа што ни недостига, се фокусираме на тоа што НЕ ни недостига од монотоното секојдневие.

ДОМА СО… ВАСЕ ДОКОВСКИ

Во паралелен универзум, со Васе сме на некоја добра локација - тој работи на совршена шминка, ние фоткаме и заедно создаваме некој badass едиторијал. Во реалноста, сите тројца сме сѐ уште по дома во изолација, па го прашавме што прави додека чекаме подобри денови за да се оствари горенаведеното сценарио.

ДОМА СО… ВЕНЧО МИЛОШЕВСКИ

Стилот на работа на Венчо Милошевски, графички дизајнер и арт директор, ни привлече внимание затоа што е суптилен, малку романтичен и многу јасно дефиниран. Со него за мода, mellow естетика и тетоважи може да си зборуваме до бескрај, но одлучивме прво да го прашаме како си поминува по дома деновиве...

ДОМА СО… ИВАНА МОЈСОВСКА

Ден во карантин полесно се преживува со многу уметност, хумор и по некоја пијачка... Овој пат виртуелно сме дома заедно со уметницата Ивана Мојсовска.

ДОМА СО… ВАРЈА

Карантин не звучи така лошо со Сиена Милер, Мајкл Шенон, Џејк Џиленхал и Том Форд. Секако дека ќе се гледа Nocturnal Animals барем еднаш.