Дома со… Варја

Карантин не звучи така лошо со Сиена Милер, Мајкл Шенон, Џејк Џиленхал и Том Форд. Секако дека ќе се гледа Nocturnal Animals барем еднаш.

Дома со… Јована

Карантин не звучи така лошо сo Алисија Викандер и Мајкл Фасбендер, Зои Кравиц, Лео ди Каприо, Рајан Гослинг и се разбира Гвинет Палтроу за да ни прави распоред на health & wellness активности секој ден.

MI CASA GILARDI ES TU CASA GILARDI

Casa Gilardi е последниот проект на мексиканскиот архитект и инженер Луис Бараган кој денес, покрај тоа што е дом, е и музеј во Мексико Сити за сите оние кои бараат дела, а не зборови. Со оглед на тоа дека за него знам и како архитект ми се допаѓа уште од времето кога можноста некогаш да посетам некој негов објект се чинеше малку нереална, ова искуство беше посебно, интимно и во најмала рака необично...

КЛУЧНО ПАРЧЕ: КОЖНА ЈАКНА

Кожната јакна е институција, основа на стилот и ремек дело на модата чија прва и последна функција е зајакнување на „кул“ факторот. Еве ги нашите приказни за тоа како си ги најдовме кожните јакни...

Потрага по модно богатство (или зошто обожавам пазари за антиквитети)

Сакам мода и позната ми е филозофијата “Buy now or cry later” затоа што сум ја користела како изговор кога навистина сакам нешто иако најверојатно можам и без него. Познато ми е импулсивното купување. Но, последниве неколку години размислувам добро пред да тргнам на каса или да кликнам Check out...

ВОВЕД

Добредојдовте. Ова е ЛИФТ, two-woman show предводено од Варја и Јована, надополнето со внимателно одбрани, инспиративни гости. Овој едиторијал, фотографиран во октомври 2019 година, е визуелен вовед во тоа show и олицетворение на нашата естетика.